Jak ocenić stan techniczny samochodu przy zakupie auta używanego. Część 1 z 3. Silnik.

Stan podzespołów mechanicznych w aucie jest kluczowy. Oględziny przed zakupowe zaczynamy od otwarcia maski, później słuchamy silnika, wykonujemy jazdę próbną i sprawdzamy podwozie auta na kanale. Przeczytacie tu na co zwracać uwagę na tym etapie kupowania samochodu. By było łatwiej czytać post podzieliłem na trzy części.

Sprawdź silnik

Po otwarciu maski przyglądamy się blacharce, czy na podłużnicach, błotnikach, kielichach amortyzatorów nie ma śladów napraw. Sprawdzamy czy są wszystkie osłony i zaślepki. Brak osłony silnika, brak wygłuszenia, brak zaślepek mocujących przewody sugeruje nie uzupełnienie tych elementów po wypadku. W tym wypadku najgorzej gdy nie znamy prawidłowo wyposażonego modelu, gdy po raz pierwszy oglądamy auto tego modelu. Po kilku autach nauczysz rozróżniać się czego brakuje.

Naklejki serwisowe powiedzą nam co było wymieniane i w jakich okresach – wymiana oleju, wymiana rozrządu itp.

Nieumyty silnik to plus. Nieuczciwi handlarze myją silnik gdy chcą ukryć wycieki i  nieszczelności.

Sprawdzamy płyny czy nie są w koloru rdzy. Zapamiętajmy poziom płynu w zbiorniczku wyrównawczym i sprawdźmy ten poziom po jeździe próbnej.

Sprawdzamy stan oleju wyjmując bagnet. Poziom oleju  powinien być pośrodku miarki. Odkręcamy korek wlewu oleju i sprawdzamy czy nie ma osadu. Osad sugeruje krótkie jazdy, niedogrzanie silnika.

Fajnie będzie jak auto przez naszymi oględzinami będzie nierozgrzane, jeszcze w tym dniu niejeżdżone. Niech właściciel uruchomi motor. Silnik po chwili powinien zacząć równo pracować. Jeżeli rozruch silnika na zimno odbywa się bez zbędnych głośnych metalicznych stuków jest dobrze. Silnik nie jest uszkodzony. Silnik rozgrzany tym bardziej powinien łatwo się uruchomić, od popularnego „strzała”, bez żadnych stuków.Wszystkie części:

Jak ocenić stan techniczny samochodu przy zakupie auta używanego. Część 1 z 3. Silnik.

Jak ocenić stan techniczny samochodu przy zakupie auta używanego. Część 2 z 3. Jazda próbna.

Jak ocenić stan techniczny samochodu przy zakupie auta używanego. Część 3 z 3. Podwozie.Jeśli podobał Ci się post to proszę polub nasza stronę na FB.

Dodaj komentarz