Zamówienie klienta na rodzinnego vana w benzynie 2008-2010, czyli test porównawczy Seat Alhambra, Ford Galaxy, Ford S-max, VW Sharan, Renault Espace

W ostatnim czasie realizowałem dla klienta poszukiwania auta rodzinnego 2+3 w benzynie lub benzyna+lpg. Przedstawię tu wam analizę porównawczą tych modeli co może pomóc innym w wyborze.

Ponieważ chodziło o pewne auto szukałem aut prywatnych, zarejestrowanych, z historią do zweryfikowania. Odrzuciłem komisy, świeży import, rozbitki. Ogólnie to temat na długie opowiadanie co i jak, ale to nie jest tematem tego posta. Zainteresowanych tym wątkiem na razie zapraszam na priv.

SILNIKI

Seat Alhambra/VW Sharan

Do rzeczy. Tu wybór co oglądać jest prosty. Mamy jedną generację, czyli pierwszą, 1996-2010.

Seat Alhambra

W Seacie 7MS mamy benzyniaki:
1.8 T 20V 150KM 110kW
2.0 i 115KM 85kW
2.8 V6 4 motion 204KM 150kW

VW Sharan

Sharan I podobnie, tylko 2.8 ma kilka wersji. Wszystkie silniki bardzo dobrze gazowalne. Miejsce na butle pod podłogą. Instalacja lpg nie stanowi tu żadnego wielkiego problemu. Koszt 2,5 do 3k pln. Odrzuciłem 2.0 115KM jako za słaby, a 2.8 jako zbyt drogi w użytkowaniu (koszty bieżace, ubezpieczenia itp.). Auta z tej grupy mają stosunkowo tanie części. Wybór jest, nie za duży. W gazie parę sztuk w kraju. Podsumowując, tu szukałem aut 1.8T 150KM.

Ford Galaxy/Ford S-max

W przypadku drugiej generacji Galaxy do gazu nadaje się najlepiej 2.0 Duratec 145KM 107kW więc takiego szukałem. Podobnie jest w S-max. Szału nie ma. Można zastanawiać się jeszcze nad 2.5 20V 220KM 162kW.

Ford S-max

Ogólnie poprzez wymuszoną kompensację luzów na szklankach, a nie jak w przypadku konkurencyjnych modeli hydraulicznej regulacji, silniki te są droższe w użytkowaniu. Znaleźć takiego forda w gazie mi się nie udało. 90% fordów to diesle.

Ford Galaxy

Renault Espace

Tu do poszukiwań dla klienta włączyłem czwartą generację Espace. Mamy tu silnik 2.0 w wersji 140KM i 170KM oraz mocarny 3.5 V6 245KM. Nie oglądałem jednak samochodow w wersji z silnikiem 3.5 bo podobnie jak w 2.8 VW koszty utrzymania mogą tu przygnieść właściciela.

Renault Espace

Wybór aut jest. Są też w gazie. Tu też jak w VAG silniki można swobodnie gazować. Miejsce na butle pod podłogą.

Jazda testowa

Wrażenia z jazd testowych są jednoznaczne. Największy komfort jazdy znajdziecie w Renault Espace. Tam samochód łagodnie płynie. Mniej sztywne zawieszenie to Ford.
Znany z twardego zawieszenia koncern VAG potwierdza to w przypadku Sharana i Alhambry. Rajdowców jednak nie zadowolimy. Auta sprawnie sie przemieszczją i nic więcej. Spalanie podobne. Kultura pracy podobna.

Wnętrze

Każdy z modeli tu wymienianych może miec dużo dodatków. Z racji opłat za nie na rynku najtrudniej o dobrze wyposażony Sharan czy Alhambrę. Plastiki podobne. Najwięcej miejsca w Espace, Galaxy, Alhambrze. Ścięty dach S-maxa robi swoje i kufer jest wyraźnie mniejszy – do drugiego rzędu to to samo co Galaxy. Siedzenia najgorsze w VAG, siedzi się jak na stołkach, szczególnie w drugim i trzecim rzędzie slaby komfort.
Sharan i Alhambra najgłośniejsze.

Wygląd zewnętrzny

Bezdyskusyjnie wygrywa Ford. Ma po prostu najświeższy wygląd blach. Najgorzej Sharan.

Ceny

O cenach nie piszę bo to zależny od stanu auta.

Jeśli podobał Ci się post to proszę polub nasza stronę na FB.

Dodaj komentarz