Jak sprawdzić opony przed zakupem?

Opona jest bardzo ważnym elementem wyposażenia samochodu. Od jej stanu zależy przyczepność auta do nawierzchni, a więc także nasze życie. Co powinniśmy wiedzieć o oponach?

Opona samochodowa osadzona jest na feldze stalowej lub aluminiowej. W sprzedaży mamy opony całoroczne, letnie i zimowe. Ich nazwa identyfikuje przeznaczenie w zależności od pory roku.

Każda opona składa się z wielu warstw. Dla przeciętnego użytkownika najważniejsze informacje znajdują się na jej wierzchniej stronie.  Po boku mamy bowiem wszystkie niezbędne oznaczenia.

Oznaczenia na oponie samochodowej.

Od 2012 roku na każdej nowej oponie mamy etykietę zawierającą informacje o wydajności pod względem zużycia paliwa, przyczepności opony na mokrej nawierzchni oraz poziomie emitowanego hałasu.

Etykieta na oponie samochodowej

Opona nowa

Należy zwrócić uwagę by kupić oponę zgodnie z zaleceniem producenta auta. Opony wybieramy najczęściej po rozmiarze np.  195x65xR15 oraz po  indeksie prędkości. Szukamy po cenie według producenta, modelu i klasie z etykiety. Sugeruje się wybór nie gorszych opon niż D/C.

Nowa opona w sklepie.

Nowa opona ma bieżnik 8-10mm. Nie powinna nosić żadnych śladów zużycia, czy wad.

Opona używana

W przypadku opon używanych powinniśmy bardzo starannie przyjrzeć się stanowi technicznemu opony. Polskie prawo nie pozwala na jazdę z oponami z bieżnikiem mniejszym niż 1,6mm. W praktyce producenci zalecają jazdę oponami letnimi z wysokością bieżnika minimum 3 mm, a w przypadku opon zimowych 4mm. Opona nie powinna być starsza niż 6-8 lat. Nie kupujmy opon z widocznymi mankamentami – wybrzuszenia, wykruszenia, pęknięcia.

Zalecane wysokości bieżnika opon samochodowych.

Rok produkcji odczytamy z boku opony, z kodu DOT. Przykładowo zapis 1316 oznacza 13 tydzień produkcji w roku 2016.

Kod DOT dzięki któremu rozpoznamy datę produkcji opony.
Jeśli podobał Ci się post to proszę polub nasza stronę na FB.

Dodaj komentarz